Dla kogo są spotkania? Dla każdego kto chce zbudować swoją własną stronę, lub chce profesjonalnie zająć się tworzeniem stron www. Podczas spotkań wymieniamy się wiedzą, doświadczeniem, chwalimy tym co zrobiliśmy i szukamy odpowiedzi na to, z czym mamy problem. A poniżej kilka naczęściej zadawanych pytań - i oczywiście nasze odpowiedzi.

Najczęściej spotykamy się w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku, a po spotkaniach... w różnych miejscach gdzie oprócz herbaty i kawy dają inny złocisty płyn.


Dla każdego, kto będzie chciał się na nim pojawić, potrafi czytać i pisać. Wstęp jest wolny. Prosimy o zabranie przynajmniej długopisu, bo w programie przewidziane są m.in. warsztaty.

Chociaż pomyśleliśmy tym razem przede wszystkim o ludziach młodych: studentach, a nawet licealistach, to jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wystarczy otwarta głowa i chwila wolnego czasu.


Myślimy, że warto pokazać młodym ludziom w jaki sposób mogą wykorzystać Internet. W końcu to młodzi ludzie są przyszłością, to oni zmienią ten świat. Chcemy też poniekąd skorzystać na tej interakcji. Wiadomo nie od dziś, że młodzi ludzie są niezwykle kreatywni. Być może uda nam sę wspólnie wymyślić i wcielić w życie coś zupenie nowego?


Organizatorzy są wolontariuszami. Poświęcamy swój wolny czas, by podzielić się z innymi wiedzą, a może przede wszystkim zarazić Joomla! Pokazać, że jest to narzędzie, za pomocą którego można nie tylko zaistnieć w Internecie, ale także spełnić swoje, nawet odważne, marzenia. Nie samemu, bo w pracy zespołowej tkwi ogromny potencjał Są wśród nas zarówno ludzie, którzy wykorzystują Joomla! komercyjnie, czyli dzięki temu narzędziu zarabiają pieniądze, zrobili ze swojej pasji sposób na zarabianie pieniędzy. Są też hobbyści, którzy dzięki Joomla! przygotowali swoją własną, prywatną, domową stronę www.


Póki co za spotkania JUG-owe nikt nie płaci, tzn. nie płacą tak organizatorzy, jak i uczestnicy. Będziemy się bardzo starać, by utrzymać taką formę naszych spotkań również w przyszłości. Już po raz drugi spotykamy się w niezwykle gościnnych progach Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, ale czy tak będzie w przyszłości? Czy zgodzą się być naszymi gospodarzami za darmo? Trudno to przewidzieć. Cieszmy się póki co tym, co mamy.

A o co w takim razie chodzi, skoro nie chodzi o pieniądze? O tym spróbujemy was przekonać już w trakcie trwania spotkania, a raczej usłyszeć od was, dokąd chcielibyście z nami pójść.


Jeżeli w ogóle możemy prosić o zabranie czegoś ze sobą, to oprócz obowiązkowego dobrego humoru prosimy o zabranie... długopisu. Komputer nie będzie potrzebny, ale jeżeli ktoś chce go ze sobą zabrać, to oczywiście nie ma przeciwwskazań.

W trakcie naszego spotkania będziemy dużo mówić o Internecie, więc jeżeli ktoś poczuje potrzebę weryfikacji naszych opowieści, to będzie miał szansę od razu to zrobić. Podczas trwania warsztatów będzie dostępna otwarta sieć WiFi.


Uczestnik naszego spotkania nic nie musi wiedzieć o Joomla!, chociaż pewna minimalna wiedza na pewno się przyda. Niemniej spotkanie pomyślane jest w taki sposób, by już w jego trakcie odpowiedzieć na to i wiele innych pytań. Jedną z zalet Joomla! jest to, że nawet osoby posiadające nikłe pojęcie o technikach informatycznych i technicznej otoczce Internetu mogą z powodzeniem zaistnieć w sieci, wykorzystać to narzędzie do realizacji swoich pasji czy też ambicji.

Zatem zapraszamy Cię!


Nie da się ukryć, że pierwsze spotkanie, spotkanie otwierające, było swoistą próbą sił dla samych organizatorów. Teraz, gdy już wiemy, na co nas stać, chcemy odejść od nieco już utartej formy, gdzie kilka osób przygotowuje prezentacje, a zaproszona publiczność raczej biernie ich wysłuchuje. Zamiast tego tym razem proponujemy spotkanie interaktywne.

Podczas drugiego spotkania JUG Trójmiasto chcemy bardziej skupić się na potrzebach uczestników, wysłuchać Was, dać Wam szansę na ułożenie tematyki i programu kolejnych spotkań tak, by odpowiadały Waszym preferencjom.


Do pewnego stopnia jest to niespodzianka. Póki co możemy zdradzić, że będziemy chcieli wciągnąć publiczność do wspólnej zabawy. Spróbujemy wspólnie obmyślić i zrealizować formułę naszych kolejnych spotkań w taki sposób, by odpowiadała naszym potrzebom.

Będziemy także chcieli poznać uczestników naszych warsztatów: dowiedzieć się czemu to w naszym gronie postanowili spędzić sobotnie popołudnie, poznać ich oczekiwania. Rozdamy uczestnikom kolorowe kartki i poprosimy o odpowiedzi na wybrane pytania. Następnie wspólnie przyjrzymy się tym odpowiedziom i spróbujemy poszukać cech wspólnych.


JUG to skrótowiec od Joomla! User Group, czyli lokalnej grupy (wsparcia) Joomla! Tak najprościej mówiąc są to spotkania ludzi, których wiąże wspólne zainteresowanie, potrzeba dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z zakresu Joomla! Przypominam, że słowo joomla znaczy razem, co niejako sam przez się można rozumieć jako zaproszenie do takich spotkań. Joomla! to narzędzie, które pozwala nawet osobom z minimalnym doświadczeniem z zakresu technik informatycznych zaistnieć w Internecie. Przy tym jest to narzędzie otwarte, dostępne za darmo. Czego chcieć więcej? Zresztą podczas naszego spotkania wyjaśnimy po kolei na czym ta otwartość polega, czym Joomla! się wyróżnia pośród innych narzędzi tego typu.


Tak, oczywiście. Grupa organizująca spotkanie trójmiejskie nie jest ani pierwsza, ani ostatnia. W tej chwili w Polsce zarejestrowanych jest bodajże 8 lokalnych grup wsparcia, które spotykają się w bardziej lub mniej regularnych odstępach czasu. Oprócz takich małych spotkań, w których udział jest darmowy, raz do roku organizowany jest tzw. dzień Joomla!, czyli JoomlaDay Poland.


JoomlaDay ma formę konferencji. Udział w niej jest płatny, no chyba że ktoś z nas zdecyduje się wziąć w niej udział jako prelegent. Dobrym zwyczajem ubiegłych edycji było zwalnianie w takim przypadku prelegenta z kosztów związanych z udziałem w konferencji. W roku 2014 konferencja taka została zorganizowana już po raz trzeci.

Wydarzenie trwa dwa dni podczas których ogółem do wysłuchania jest około 30 prelekcji. Więcej na ten temat przeczytać można np. tutaj: http://www.joomla-day.pl/, czy też tutaj: http://forum.joomla.pl/showthread.php?79055-Joomla!-Day-2014-Warszawa.


Cóż, w sieci jest bardzo dużo materiałów na temat Joomla! Uważamy, że niezłym miejscem, by zacząć, jest polska strona Joomla!, czy forum polskiej społeczności Joomla!.